Így vértezd fel a gyerekedet a szexuális abúzussal szemben

Abúzus. Minden ötödik gyereket érint a statisztikák szerint. Vagy többet, mert nem mindenki mondja el.

Én például felnőttkoromig nem beszéltem senkinek arról, hogy fiatal kamaszlány koromban egy férfi a lépcsőházban megfogdosta a mellemet. Ellöktem és elrohantam, de teljes képtelenségnek tűnt, hogy erről bárkinek mondhatnék valamit. Akár otthon, akár máshol.

Hogy miért?

előzd meg az abúzust

Nagyon egyszerű – utólag

Nem voltak rá szavaim, amikkel elmondhattam volna. Már nem voltam kicsi gyerek, de mégis értelmezhetetlen volt a helyzet. Hiszen a felnőttek azok FELNŐTTEK, tudják, mit csinálnak. Ha egy felnőtt ilyet megtehet, ha ezt kimondom, hogy megtörtént, akkor szétesik a világ rendje és én ott maradok a romok alatt.

Jobb volt ezt gyorsan és nagyon alaposan elfelejteni, hosszú évekig. Amíg aztán (már felnőttként), találtam szavakat, amivel ki tudtam mondani, és találtam embereket, akiknek ki lehetett mondani.

Azt hiszem, másoknak is vannak hasonló élményei. Sokkal nehezebbek és súlyosabbak is. Amikből gyógyulnak, gyógyultak, de a lenyomatok azért ott vannak egy életen át.

És nagyon reméljük, hogy a mi gyerekünket senki nem fogja bántani. Hogy rögtön elmondja nekünk, ha netán valaki mégis ártó szándékkal kezdene közeledni felé. De a puszta reménykedésnél szerencsére sokkal többet tehetünk azért, hogy ne legyen kiszolgáltatott.

És fontos is, hogy tegyünk! Mert szexuális abúzus nem csak gyerekotthonban történhet.

  1. Kicsi korától kezdve tanítsd rá, hogy beszéljen az érzéseiről

Az érzések tudatosítása és kifejezése az egyik legfontosabb dolog, amit a gyerekeknek meg kell tanulniuk. Ha a gyereked tud beszélni az érzéseiről, az segít neki felismerni, amikor valami nincs rendben. Ez egy alapvető készség, amely segíthet megelőzni a szexuális bántalmazást.

Hallgasd figyelemmel és megértéssel, ha el akar mondani valamit! Fontos, hogy érezze, hogy a szülei készek meghallgatni őt. Az aktív hallgatás és az együttérzés kifejezése erősíti meg benne azt a hitet, hogy bármikor fordulhat hozzátok, ha szüksége van rátok.

Tanítsd felismerni és megnevezni sokféle érzését! Az érzelmi intelligencia fejlesztése kulcsfontosságú. Ha pontosan meg tudja nevezni, mit érez, könnyebben tud segítséget kérni, ha szüksége van rá.

Legyenek rá szavai, hogy el tudja mondani, hogyan él meg egy helyzetet! A gyerekek számára tanulási folyamat, hogyan is tudják szavakba önteni, ami bennük van, amit megélnek. Ennek begyakorlása segít abban, hogy olyan helyzetekben is megfelelően ki tudják fejezni magukat, amikor bizonytalanok vagy félnek.

Tudja jelezni, ha valahol valakivel nem érzi magát biztonságban! Ha egy gyerek megérzi, hogy egy helyzet veszélyes vagy kellemetlen számára, fontos, hogy ezt el tudja mondani, ki merje mondani. Ezzel elkerülhetővé válhatnak olyan helyzetek, amelyekben abúzus áldozatává válhatna.

beszélgess vele az érzéseiről

  1. Beszélgess vele a testéről

A testtel kapcsolatos tudatosság és ismeretek szintén nagyon fontosak a biztonság szempontjából. A gyerekeknek tudniuk kell, hogy a testük az övék, és senkinek nincs joga ahhoz, hogy azt illetéktelenül megérintse.

Egészen kiskorától nevükön nevezheted a nemi szerveit, nemcsak babanyelven emlegethetitek. A helyes szavak használata a test különböző részeinek megnevezésére segít a gyerekeknek abban, hogy világosan megértsék a saját testüket és annak határait.

A pontos megnevezések ismerete ráadásul abban is segít, hogy ha neadjisten mégis történik valamilyen határátlépés, pontosan el tudja mondani, mi is történt konkrétan.

Tanítsd meg neki a fehérneműszabályt! Kicsi korától kezdve kerüljön szóba újra meg újra: senki nem nyúlhat a fehérneművel fedett intim testrészeihez a beleegyezése nélkül. Ez egy egyszerű és hatékony szabály, ami segít a gyerekeknek megérteni, mi a helyes és mi nem.

Ha ez vonatkozik szülőre, rokonra, orvosra egyaránt, akkor pedig könnyebben észreveszi, ha valaki megpróbálna visszaélni vele. Ha a gyerek tudja, hogy senki sem kivétel e szabály alól, könnyebben fel tudja ismeri, ha valaki ki akarja használni a helyzetet, és elkerülhető lehet az abúzus.

  1. Vannak „helyénvaló” és „nem helyénvaló érintések”

Az érintések besorolása nem mindig egyszerű, de elengedhetetlen a gyerekek biztonsága érdekében. A témával kapcsolatban gyakran beszélnek „jó érintésről” és „rossz érintésről”, de ez a megközelítés nem mindig egyértelmű a gyerekek számára.

Egy helytelen simogatás, akár még szexuális érintés is érződhet kellemesnek egy gyereknek. Épp ezért fontos megértetni a gyerekekkel, hogy még ha egy érintés kellemesnek is tűnik, ha az helytelen kontextusban történik, akkor az nincs rendben.

És mivel leggyakrabban egy ismerős, „jó” embertől érkezik, nehéz rossznak gondolnia! Leggyakrabban olyan emberek követik el a visszaéléseket, akiket a gyerek ismer és ezért megbízik bennük. Pont ezért elengedhetetlen, hogy a gyerekek felismerjék a helytelen érintéseket, függetlenül attól, ki követi el azokat.

Tudja azt, hogy a teste az övé, ő jelölheti ki a határait! Kifejezheti még azt is, szeretné-e vagy se, hogy a nagyi vagy az unokatesó megpuszilja, vagy az edzője megölelje. Ez a tudatosság segít abban, hogy a gyerekek tiszteletben tartsák a saját határaikat és másokét is.

előzd meg az abúzust: tanítsd meg nemet mondani

  1. Tanítsd meg nemet mondani!

A nemet mondás képessége az önállóság és a biztonság alapvető része. Hányan is küzdünk azzal felnőttként, hogy nehezen húzzuk meg a határainkat?… A gyerekeknek tudniuk kell, hogy kiállhatnak magukért, és ezt be is kell gyakorolniuk.

Viseld el, ha ezt rajtad gyakorolja! Hol máshol tanulhatná ezt meg? Az otthoni biztonságos környezet teszi ezt lehetővé, ahol megélheti, hogy meghallják, amit mond, és akkor is szeretik, ha máshogy gondol valamit. Ez az „otthoni begyakorlás” segít abban, hogy magabiztosabban mondjon nemet olyan helyzetekben is, amikor nagy szükség lesz rá, hogy kifejezze a határait.

Ez persze NEM azt jelenti, hogy elengedjük a szülői felelősséget, és ő irányítja az egész családot. Viszont meghallgathatjuk, miért nem akar valamit, mi vált ki belőle ellenállást, mi van emögött – és megkereshetjük, mi az a közös megoldás, ami jól működne.

De ha egy gyerek azt tanulja meg, hogy a felnőtt az abszolút tekintély, akinek mindig igaza van és minden körülmények között engedelmeskedni kell… akkor ez csapdába sodorhatja. Így ugyanis nehéz helyzetbe kerülhet, ha egy felnőtt visszaél a hatalmával.

Fontos, hogy megélhesse és begyakorolhassa: kiállhat magáért, ha nem jó neki valami. Ez az önállóság és az önbizalom egyik alapköve, amely megvédheti majd a visszaélésektől, egy esetleges zaklatástól. És ettől függetlenül is nagy szüksége lesz rá az életben.

  1. Biztonsági háló megbízható felnőttekből az abúzus ellen

Minden gyereknek szüksége van egy megbízható felnőttekből álló biztonsági hálóra, akikhez bármikor fordulhatnak. Ezek a felnőttek lehetnek családtagok, tanárok, szomszédok vagy más, a gyerek életében jelen lévő személyek.

Beszéljétek át, ki az a legalább 3 (de akár 4 vagy 5) felnőtt, aki felé teljes bizalommal lehet, és bármit elmondhat. Még azt is, ha netán zakklatás áldozata lenne. Ez a beszélgetés segít a gyerekednek abban, hogy tudja, kihez fordulhat, ha segítségre van szüksége.

Legyen egyvalaki otthon, legyen valaki az óvodában/iskolában, és legyen valaki a szomszédságban: Fontos, hogy több helyen is érezzék ezt a biztonságot. Ha otthon, az iskolában és a szomszédságban is van egy-egy megbízható felnőtt, az növeli a gyerek biztonságérzetét.

Választhattok valakit pluszban a nagyobb családban is, vagy egy barátja/barátnője anyukáját is: A nagyobb család vagy egy közeli barát szülei szintén jó választás lehetnek. Fontos, hogy a gyerekek több forrásból is támogatást kapjanak.

És persze egyeztesd ezt le a kiválasztott felnőttel is: Biztosítsd, hogy a kiválasztott felnőttek tisztában vannak a szerepükkel és készen állnak támogatni a gyereket, ha szüksége van rá.

biztonsági háló megbízható felnőttekből az abúzus megelőzéséért

+1 Bónusz: Beszélgess vele a szexualitásról!

Azok a gyerekek, akik kiskoruktól kezdve hallanak a szüleiktől a szexualitásról, védettebbek a szexuális abúzussal szemben. A nyílt és őszinte kommunikáció ezen a téren  segít a gyerekeknek hogy megértsék, mi helyes és mi nem, és hogy bátran kérdezzenek, ha valami nem világos számukra.

Ha ezeket megteszed, nagymértékben lecsökkented az esélyét, hogy a gyereked szexuális bántalmazás áldozata legyen. Az ilyen módon előre átgondolt és tudatos szexuális nevelés erős alapot nyújt a gyereked biztonságához és jólétéhez. A legfontosabb, hogy érezz: mindig van kihez fordulnia – és mindenkinek, így neki is jár, hogy tiszteletben tartsák a testét és az érzéseit.

 

 

Oszd meg a cikket egy kattintással!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük